sobota, 27. februar 2021

Kdo je sodni tolmač

 

Sodni prevajalec je kvalificirani strokovnjak, ki je imenovan s strani ministra za pravosodje. Prevaja govorjeno ter pisano besedo. Prevode sodni tolmač opravlja na zahtevo sodišča ali pa kakšnega drugega državnega organa. Včasih prevod opravlja tudi za fizično oziroma pravno osebo. Njegovo delo obsega različne vrste prevodov ter tolmačenj.

Za pridobitev statusa sodnega tolmača so potrebni nekateri posebni pogoji. Sodni tolmač mora biti državljan Republike Slovenije ter aktivno obvladati slovenski jezik. Takšen status lahko pridobi le polnoletna oseba, ki ne sme biti obsojena za kaznivo dejanje, zaradi katerega bi bila moralno neprimerna za opravljanje izvedenskega dela. Za pridobitev statusa tolmača je potreben tudi uspešno opravljen pisni ter ustni preizkus.

Kdo je sodni tolmač


Pisni in ustni preizkus za sodnega tolmača

Na pisnem ter ustnem preizkusu za sodnega tolmača se preveri kandidatovo znanje z različnih področij. Izpit poteka v slovenskem jeziku ter v tujem jeziku, za katerega bo kandidat imenovan za sodnega tolmača.

Na izpitu se preverja kandidatovo znanje s področja ustavne ureditve, organizacije pravosodnih ter upravnih organov in temeljnih institutov civilnega ter kazenskega prava. Obenem kandidat za sodnega tolmača opravi še preizkus znanja za govorico ter znake gluhonemih, nemih in gluhih. Pravila za opravljanje izpita določa Pravilnik o sodnih tolmačih.

Kaj je torej sodno tolmačenje?

Sodno tolmačenje je vrsta tolmačenja, ki ga izvaja sodni tolmač. Tolmačenje pa pomeni ustno prevajanje govora. Najpogosteje se uporablja v sodnih postopkih, lahko pa tudi v drugih primerih, ki zahtevajo s strani sodnega tolmača uradne prevode, in sicer na zahtevo sodišča ali pravnih ter fizičnih oseb in še drugih državnih organov.

Sodno prevajanje ali tolmačenje sodišča praviloma potrebujejo, če kdo od udeležencev uporablja drug tuj jezik, ki ne velja za uradni jezik sodišča.

Kdaj najpogosteje potrebujemo sodnega tolmača?

Fizične ter pravne osebe pogosto potrebujejo prevode oziroma tolmačenje različnih dokumentov, na primer sklepe o dedovanju, bilanc, raznih potrdil, rojstnih listov.

Sodni tolmač vam je na primer na voljo v prevajalskih agencijah. Svoje delo opravlja hitro ter ažurno, toda izjemno zanesljivo, dosledno in kakovostno. Na razpolago vam je cenovno dostopno in hitro sodno tolmačenje v več jezikov.

Na sodnega tolmača oziroma na prevajalsko agencijo se lahko obrnete tudi v primeru, če potrebujete le nasvet, pogovor ali pa pregled določenih listin.